„Nem elképzelhetetlen, hogy a jövő év elején a dezinflációs és bázishatások miatt a jegybank 3 százalékos célja alá is benéz majd az infláció, de számtalan tényező van, ami inkább felfelé hatja az árakat” – értékelt Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak.
Mint a szakértő a lapnak elárulta: „nem számít a mostani 3,7-3,8 százalékos árszínvonalnál alacsonyabbra a közeljövőben,
szerinte jó eséllyel beragadhat az árdinamika ezen a szinten. Ezt a forint elmúlt hetekben látott gyengülésével, a tranzakciós díjak emelkedésével és a fogyasztás várható élénkülésével magyarázza.”
Mi lesz az inflációval 2025-ben?
Az elemző úgy véli: a legizgalmasabb időszak az infláció szempontjából 2025 márciusában és áprilisában várható,
amikor „kifutnak az év eleji akciók és megjelennek az új készletek, amik a gyengébb árfolyam mellett kerültek beszerzésre.”
„A szolgáltatások ára 2025-ben pont ellentételesen mozoghat, mint 2024-ben, az év eleji bázishatások miatt dezinflációs hatású lehet jövőre, így elképzelhető, hogy megint az élelmiszerek fogják húzni az inflációt” – teszi hozzá a lap. Mint írják: „a nyári aszály hatása egyébként már jól láthatóan megjelent az elmúlt hónapokban a fogyasztói árakban, novemberben 4,9 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak átlagosan, ami tavaly december óta a legmagasabb érték. Ráadásul a forint gyengülése még itt is közbeszólhat az importtermékeken keresztül”.
A portál teljes cikkét a témában ide kattintva olvashatja.
Nyitókép: Andrzej Rostek/Getty Images